Od turnieju w Lignano (Włochy) rozpoczęła swój sezon startowy reprezentacja polski niepełnosprawnych w tenisie stołowym. W zawodach brało udział 229. zawodników z 33. krajów, w tym nasza 12. osobowa ekipa.
Od turnieju w Lignano (Włochy) rozpoczęła swój sezon startowy reprezentacja polski niepełnosprawnych w tenisie stołowym. W zawodach brało udział 229. zawodników z 33. krajów, w tym nasza 12. osobowa ekipa.
W turnieju singlowym najlepiej zaprezentowała się 16 letnia Dajana Jastrzębska, która po bardzo dobrej grze zajęła drugie miejsce w klasie 8. W grze o złoto prowadziła już 2:1 i 9:4 z Niemką Wolf, ale ostatecznie przegrała tego seta na przewagi i całe spotkanie 2:3 – mecze wygrane: Rodrigues [BRA], Mahmoud [EGY] i Kazeeva [RUS] wszystkie mecze po 3:0.
W klasie 9 Małgorzata Jankowska zdobyła brązowy medal po wygranych nad De Jonge [NED] (3:1) oraz nad koleżanką z drużyny Karoliną Pęk (3:1) – przegrane z Kavas [TUR] (1:3), Gorshkaleva [RUS] (2:3).
Miejsce tuż za podium przypadło naszym dziewczynom: w klasie 9 Karolinie Pęk – wygrana z De Jonge (3:0), przegrane z Jankowska, Kavas (2:3), Gorshkaleva (1:3), oraz w klasie 6 Katarzynie Marszał, która w grupie pokonała Niemkę Grebe (3:0) oraz przegrała z Ukrainką Khodzynska (0:3). W grze półfinałowej po bardzo ładnej grze uległa niestety Rosjance Chebanika (1:3). W grze o brąz po raz kolejny nie sprostała Khodzynskiej (1:3). W tej samej klasie (6) Alicja Eigner nie wyszła z grupy po przegranych z Klymenko [UKR] (0:3) i Chebanika (0:3). Mimo 4 miejsca bardzo cieszy dobra postawa Karoliny, która z każdym turniejem pokazuje, że nawiązuje coraz bardziej wyrównane pojedynki z zawodniczkami z czołówki światowej.
Ze zmiennym szczęściem grali nasi wózkarze z klasy 4. Krzysztof Żyłka pożegnał się z turniejem singlowym już w fazie grupowej po przegranych z Saleh [EGY] (1:3) i Siada [ISR] (1:3). Maciej Nalepka zdołał awansować do 1/8 finału z drugiego miejsca w grupie – wygrane z Faessler [SUI] (3:0), Babes [BRA] (3:0), przegrana z późniejszym zwycięzcą turnieju Turkiem Ozturk (1:3). O wejście do czołowej ósemki nie sprostał innemu reprezentantowi Turcji – Turan (1:3).
Podobnie jak w klasie 4 zaprezentowali się wózkarze z klasy 2. Tomasz Jakimczuk nie sprostał wyżej notowanym zawodnikom – przegrane z Vella [ITA] (0:3), Perlic [SRB] (2:3), Ludrovsky [SVK] (0:3). Drugie miejsce w grupie zajął natomiast coraz lepiej grający Rafał Czuper – przegrana z Yezyk [UKR] (2:3), wygrane z Revucky [SVK] (3:2), Petkovic [SRB] (3:1). Po wyjściu z grupy Rafał trafił na bardzo dobrze dysponowanego Czecha Suchanek i przegrał dość łatwo (0:3).
W łączonych klasach 1-2 Dorota Bucław (class 1) nie zdołała wyjść z grupy. Swoje zawody rozpoczęła od ładnego zwycięstwa nad Irlandką McCarron (3:0). Niestety potem nie sprostała późniejszej złotej medalistce turnieju Włoszce Pezzutto (0:3) oraz Francuzce Lafaye (1:3).
W klasie 8 Piotr Grudzień odpadł w ćwierćfinale po przegranej ze Słowakiem Csejtey (1:3) (wcześniej wygrana z Salmin [BRA] 3:0 i przegrana z Wilson [GBR] 0:3. W tej samej klasie Marcin Skrzynecki przegrał oba swoje spotkania 1:3, z Belgiem Ledoux i z zawodnikiem z Izraela – Glikmann.
W turnieju drużynowym złoty medal bez straty żadnej gry zdobyły dziewczyny w łączonych klasach 8-9 – Małgorzata Jankowska i Karolina Pęk. Na najniższym stopniu podium stanęła Dajana grająca wraz z Rosjanką Kazeeva.
Bardzo dobrze zaprezentowali się wózkarze z klasy 4, którzy po wygranej 3:2 z parą Brazylijsko-Izraelską (Babes-Siada) zdobyli swój pierwszy brązowy medal na turnieju 40 punktowym.
Niestety ta sztuka nie udała się chłopakom z klasy 8. Marcin i Piotrek przegrali w grze o brąz ze Szwedami 2:3. Pozostałym naszym reprezentantom nie udało się przejść fazy grupowej zawodów.
Ostatecznie z czterema medalami (1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe) nasza reprezentacja zajęła 15 miejsce w klasyfikacji medalowej turnieju.
Kolejne zawody naszej reprezentacji już 21-25. kwietnia w Pekinie.
Andrzej Ochal