Wyobraźcie sobie sytuację, że fotoreporter Gazety Wyborczej, PAPu, Dziennika Zachodniego, Sportu, AP, itp., chcący zrobić zdjęcie podczas meczu ekstraklasy mężczyzn, nie posiadając zgody PSTS Sp. z.o.o., będzie zmuszony przez organizatorów meczu do nie robienia zdjęć? Inaczej zostanie usunięty siłą?
A jeżeli zrobi zdjęcie i bez zgody Polskiej Superligi Tenisa Stołowego sp. z o.o., jego wydawca opublikuje zdjęcie w gazecie lub w Internecie (np. na gazeta.pl), to klub, który do tego dopuścił, poniesie konsekwencje finansowe? Paradoks? Nie, taki zapis jest w umowie klubów ze spółką prowadzącą rozgrywki ekstraklasy mężczyzn. Przynajmniej tak wynika z pisma przesłanego do klubów ekstraklasy mężczyzn przez szefa biura spółki Polska Superliga Tenisa Stołowego.
A oto jego treść:
Szanowni Państwo,
w związku z informacją przesłaną drogą elektroniczną z klubu Opoka Trzebinia z dn. 19.09.2010 r (godz. 23.54) w sprawie bezpośredniej transmisji telewizyjnej poprzez sieć Internet z meczu klubów Opoka Trzebinia i Spar AZS Politechnika Rzeszów przypominamy, iż zgodnie z zawartą umową partnerską z TP S.A., wydawcą telewizji Orange Sport, Polska Superliga Tenisa Stołowego sp. z o.o., na mocy umowy, udzieliła wyłącznego prawa do wszelkich transmisji bezpośrednich z meczów superligi telewizji Orange Sport (kanał Orange Sport Info). Niezastosowanie się do zapisów umowy skutkować będzie surowymi karami, które obciążą PSTS, a zatem i kluby – udziałowców PSTS Sp. z o.o., z zerwaniem umowy włącznie. W związku z powyższym Polska Superliga Tenisa Stołowego sp. z o.o. jako wyłączny i jedyny właściciel wszelkich praw komercyjnych związanych z Rozgrywkami, włączając to w szczególności: wszelkie obecne i przyszłe ogólnoświatowe wizualne, audiowizualne i dźwiękowe prawa do nieruchomych oraz ruchomych obrazów z Rozgrywek, transmitowanych przez radio, telewizję lub obecne i/lub przeszłe media elektroniczne (włączając Internet oraz technologię bezprzewodową) na żywo lub z opóźnieniem; jak też i wszystkie obecne i/lub przyszłe prawa wynikające z wykorzystania powyższych, zabrania klubom podejmowania jakichkolwiek działań na własną rękę w powyższej kwestii. Szanowni Państwo, nie możemy pozwolić na naruszenie postanowień umowy z naszym partnerem telewizyjnym już na początku rozgrywek. Wszelkie sprawy związane z organizacją transmisji z meczów Rozgrywek należy konsultować z Zarządem spółki.
Z poważaniem
Paweł Surynowicz
szef biura Polskiej Superligi Tenisa Stołowego sp. z o.o.
Wyciąg z umowy partnerskiej z TP S.A.: par. 7, pkt 7: W celu umożliwienia Telewizji wykonywania zobowiązań określonych w ust. 2 i 3 niniejszego paragrafu , Superliga udziela Telewizji wyłącznego prawa do nadawania w drodze emisji (transmisji i retransmisji) w Polsce oraz poza jej granicami przebiegu Rozgrywek w roku 2010 począwszy od dnia 04.06.2010r., a w przypadku korzystania z utrwaleń emisji oraz innych materiałów utrwalonych podczas Rozgrywek do dnia 31 grudnia 2012 roku („Okres Licencji”), w systemie „na żywo”, jak również do wielokrotnej retransmisji, w kanałach telewizyjnych, telewizji stacjonarnej, kablowej/DSL/IPTV, satelitarnej, DVB-T, DVB-H, poprzez usługi vod/svod/avod/nvod, poprzez przekaz telefonii komórkowej i w sieci Internet, w simulcascie i/lub streamingu internetowym i/lub mobilnym, przy czym co najmniej na jednym z portali Grupy TP Telewizja może darmowo udostępniać użytkownikom końcowym transmisję na żywo meczów Rozgrywek oraz retransmisji meczów archiwalnych . par. 7, pkt 8 Zezwolenie wskazane w ust. 7 niniejszego paragrafu obejmuje, wyłączne prawo do zapisu, zwielokrotnienia i rozpowszechnienia dostarczonego przez Superligę sygnału przebiegu Rozgrywek w Okresie Licencji, na następujących polach eksploatacji oraz z wykorzystaniem następujących technik, środków i sposobów: utrwalanie obrazu i dźwięku za pomocą wszelkich technik, w tym techniki cyfrowej i analogowej, z użyciem wszelkich nośników (w szczególności na nośniku CD, DVD, BETA, miniCD, flash memory, dyski przenośne), formatów i kadrów; zwielokrotnienie utrwaleń jakąkolwiek techniką, niezależnie od standardu, systemu i formatu; wyświetlanie, publiczne odtwarzanie; prawo obrotu w kraju i za granicą; wypożyczanie, najem lub wymianę nośników, na których audycje utrwalono; sporządzanie wersji obcojęzycznych; wprowadzanie do pamięci komputera i do sieci multimedialnej; wykorzystanie tylko na stronie internetowej www.orangesport.pl oraz orange.pl, w przypadku zmiany domeny na inną, Strony ustalą zasady prezentacji Rozgrywek w sieci internet; wykorzystanie w utworach multimedialnych, w szczególności zwiastunach, teaserach, magazynach, spotach autopromocyjnych, aplikacjach konkursowych, programach emitowanych na antenie stacji telewizyjnych należących do Telewizji; wprowadzenie do obrotu w technice streamingu, vod, svod, avod przy użyciu sieci Internet rozumianej jako łącze telekomunikacyjne, a nie platforma dystrybucyjna, i innych technik przekazu danych wykorzystujących sieci telekomunikacyjne, informatyczne i bezprzewodowe; udostępnienie materiału w taki sposób, aby każdy miał do niego dostęp w miejscu i czasie dowolnie przez siebie wybranym, w tym na zasadzie wirtualnej wypożyczalni wideo na polu eksploatacji vod, svod, avod, w okresie obowiązywania niniejszej Umowy. Dla uniknięcia wątpliwości, Strony zgodnie postanawiają, iż po wygaśnięciu niniejszego Porozumienia, Rozgrywki zostaną usunięte z usługi wideo na żądanie Telewizji; nadawanie transmisji bezpośredniej oraz odtwarzanie z zapisu Rozgrywek, w całości lub w części, oraz dalsze rozpowszechniania ich w nieograniczonej liczbie nagrań za pomocą następujących technik audiowizualnych: poprzez emisję telewizyjną poprzez nadajniki naziemne (analogowo i cyfrowo), reemisję w sieciach kablowych, w systemie DSL, DVB-H, DVB-T, IPTV oraz drogą satelitarną, w tym również w systemie cyfrowym i High Definition (HD), umożliwiających odbiór w systemie telewizji płatnej, kodowanej oraz w systemach pay – per -view i w ramach usługi video on demand, również vod na pc, svod, nvod, avod, oraz pay – per – day, w przekazie telefonii komórkowej, w sieci Internet,w simulacascie/streamingu internetowym i/lub mobilnym, oraz w ramach strony www.orangesport.pl, orange.pl; nadawanie dla zamkniętych grup użytkowników (hoteli, szpitali, więzień, ośrodków edukacyjnych, barów, pubów, restauracji, itp.) za lub bez opłaty wstępu; wykonywanie zależnych praw autorskich, łączenie Rozgrywek z innymi utworami, tworzenie magazynów, skrótów, newsów; wraz z prawem udzielania dalszej licencji na rzecz PTK Centertel sp. z o.o. w zakresie transmisji na żywo oraz w zakresie powtórnych emisji w telefonach komórkowych sieci Orange.